BIZNES INWESTOWANIE

Zrozumieć kryptowaluty – poradnik dla początkujących

Czym są kryptowaluty? Jak powstał bitcoin? Co spowodowało, że rynek kryptowalut nigdyś uważany za oszustwo finansowe, nie tylko ugruntował swoją pozycją, lecz także wciąż rośnie na popularności i stanowi nieodłączną część gospodarki w obszarze nowych technologii?

Świat technologii to najważniejsza (obok medycyny) i na pewno najszybciej rozwijająca się dziedzina nauki, posuwająca naprzód gospodarkę, napędzająca rozwój innych nauk i w jakimś stopniu rozwój nas samych. Jeszcze 20 lat temu nie sposób było wyobrazić sobie, że w każdym domu za stosunkowo niską opłatą będzie można korzystać internetu oraz, że będzie on oknem na świat. Czasy gdy jedna osoba na osiedlu miała komputer z czarno-białym ekranem, były chyba jedynym momentem w jego istnieniu gdy spędzanie czasu przed komputerem stanowiło wydarzenie towarzyskie.

Świat technologii rozwija się tak szybko, że nie są w stanie za nim nadążyć nie tylko władze państwowe – ale o tym później, lecz także nasza wyobraźnia. Dokładnie tak to wyglądało w przypadku kryptowalut. Zaprezentowana światu w 2008 r. koncepcja pieniądza, w pełni bezpiecznej waluty wirtualnej, uznawana było za przekręt, oszustwo. W większości z nas nie było zaufania do tak dużej innowacji w świecie nowych technologii i do bezpieczeństwa całej koncepcji opartej na nauce. Pod koniec 2017 r. ci sami my, na wieść, że wartość bitcoina sięgnęła 20 tysięcy dolarów amerykańskich ostatecznie przekonujemy się do świata kryptowalut, chcemy ten świat lepiej poznać oraz zaryzykować i sięgnąć po niewiarygodne bogactwo, z którym wielu z nas się kojarzy.

Początki bitcoina

Powstanie koncepcji kryptowaluty datowane jest na 1998 r., kiedy technologia blockchain została opisana przez Wei Daia, programistę i cyberphunka. Aktualna koncepcja bitcoina powstała w 2008 r. Jej autorem jest osoba (albo grupa osób) działająca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która 31 października opublikowała manifest, w którym opisała zasady funkcjonowania systemu. Co ciekawe czas ukazania światu bitcoina zbiega się z wybuchem kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na datę powstania koncepcji kryptowalut wydaje się, iż bitcoin nie był anarchistyczną odpowiedzią na bezwzględny i samowolny system bankowy i brak zaufania do instytucji państwowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że wydarzenia te w znacznej mierze przyczyniły się do przyjęcia się i ogromnej popularyzacji kryptowalut.

Obawy związane z bitcoinem – zarobić i nie dać się oszukać

Główne obawy wokół bitcoina powodowało niedowierzanie, że ta koncepcja nie jest oszustwem. Wydawało się abstrakcyjne, że może powstać wirtualna waluta, bez zinstytucjonalizowanego gwaranta (czyli de facto państwa, jak w przypadku walut tradycyjnych), który zapewniłby bezpieczeństwo, że pewnego dnia cały ten wirtualny pieniądz nie zniknie, a wraz z nim kapitał właścicieli kryptowalut.

Dzisiejsze postrzeganie kryptowalut niewątpliwie zmienia fakt, iż rekordowy kurs bitcoina w 2017 r. wyniósł około 20 tysięcy dolarów amerykańskich. Biorąc pod uwagę, że w 2010 r. wartość jednego bitcoina wynosiła poniżej 1 złotego, Ci którzy byli w stanie zrozumieć nowopowstały świat kryptowalut i kupić lub wydobyć choć jednego bitcoina, kilka lat później czerpali z tego ogromne profity.

Mimo, iż bitcoin nie jest już postrzegany jako wirtualne oszustwo, a jego historia i rozwój zachęca do inwestowania w kryptowaluty, należy pamiętać, iż inwestycje w kryptowaluty są obarczone dużym ryzykiem. Przed przystąpieniem do inwestowania w bitcoina czy inne kryptowaluty, należy naprawdę solidnie zapoznać się z tym tematem. Pragnąc szybko wzbogacić się inwestując w kryptowaluty, prędzej padniemy ofiarą oszustów, o czym mogli się przekonać inwestujący w kryptowalutę, w którą rzekomo zainwestowała i wspierała wizerunkowo Dominika Kluczyk – co niestety okazało się być oszustwem, przy bezprawnym wykorzystaniu wizerunku znanej businesswoman.

Czym są kryptowaluty?

Na pytanie czym są kryptowaluty w pierwszej kolejności nasuwa się dość prozaiczna odpowiedź, że są to waluty wirtualne lub pieniądze wirtualne, których istnienie zapoczątkował bitcoin. Takie rozumienie jest jednak bardzo dużym uproszczeniem, ze względu na aspekty techniczne i prawne dotyczące kryptowalut.

Kryptowaluty od strony technicznej to zapis cyfrowy w formie elektronicznej o pewnej wartości dla jego posiadacza. Kryptowaluty nie są pieniądzem, który można wypłacić z bankomatu. Bitcoinem można płacić, bitcoinem można handlować na giełdach walut wirtualnych i wypłacić jego równowartość w tradycyjnej walucie krajowej.

Dotychczas status prawny kryptowalut w Polsce był uregulowany nie wprost, co w 2018 r. wywołało spory zamęt wśród inwestorów. Niewątpliwy wzrost zainteresowania inwestowaniem w kryptowaluty wymusił na ustawodawcy uregulowanie statusu kryptowalut i zapewnienie większej pewności co do prawa osobom handlującym kryptowalutami

Dlaczego inwestowanie w bitcoina jest bezpieczne pod kątem technologicznym?

Mimo braku gwaranta czy instytucji kontrolującej rynek kryptowalut opartych na technologii blockchain, takich jak bitcoin, inwestowanie w kryptowaluty pod kątem technologicznym jest bezpieczne. To właśnie brak zinstytucjonalizowania – decentralizacja technologii blockchain, jawność rejestru oraz oparcie technologii na kryptografii są jego siłą i gwarantem bezpieczeństwa systemu.

Zajmujesz się handlem kryptowalutami? Dowiedz się jak będzie wyglądało opodatkowanie kryptowalut od 2019 r.

„Górnictwo” (mining), czyli jak weryfikowane są transakcje na bitcoinie

Autoryzowanie transakcji bitcoin wymaga ogromnej mocy obliczeniowej komputera (koparki) – a co za tym idzie bardzo dużej ilości energii. Górnicy weryfikują transakcje poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej komputera. Następnie górnicy zbierają wszystkie transakcje co ok. 10 minut i zapisują je w nowym bloku, który dopisują do łańcucha (blockchain), zapoczątkowanego przez pierwszy blok, tzw. blok genezy. Każdy blok zawiera sumę kontrolną bloku poprzedniego, a nawet minimalna niezgodność sumy doprowadzi do przerwania łańcucha. W zamian za weryfikację transakcji (udostępnienie mocy obliczeniowej komputera) górnicy otrzymują pewną ilość bitcoina.

Czy możliwy jest skuteczny atak hakerski na system blockchain?

Wydaje się to mało prawdopodobne. Aby przeprowadzić skuteczny atak hakerski na system potrzeba by ogromnej mocy obliczeniowej, być może nawet większej niż posiadają wszystkie komputery na świecie, dlatego jest to wątpliwe od strony technologicznej. Z drugiej strony udany atak skutkowałby przerwaniem łańcucha bloków i momentalnym spadkiem wartości bitcoina, zatem byłby pyrrusowym zwycięstwem, co także potwierdza jego małe prawdopodobieństwo.

O ile sam system blockchain jest bezpieczny, zagrożenia należy upatrywać w atakach na giełdy kryptowalut (kradzieżach domeny, przekierowaniach na inną stronę), które regularnie padają ofiarami ataków cyberprzestępców.

Jak wygląda handel kryptowalutami?

Powstanie kryptowalut było absolutnym nowum w świecie tradingu oraz pozyskiwania kapitału w sferze nowych technologiiInwestowanie w kryptowaluty wydaje się niezwykle kuszące nie tylko dla doświadczonych inwestorów, lecz także dla osób które nie miały z inwestowaniem nic wspólnego. Mnóstwo firm prowadzi szkolenia – w znacznej mierze nieodpłatne – w ramach których wdrażają uczestników w świat inwestowania w kryptowaluty, przedstawiając sielankową wizję możliwości szybkiego wzbogacenia się. Nie jest to takie proste. Do inwestowania w kryptowaluty nie wystarczy udział w jednym czy dwóch szkoleniach i przeczytanie kilku artykułów w internecie. Warto się na takie szkolenie wybrać, ale do wizji szybkiego bogactwa podejść z rezerwą. W sytuacji braku rozważnego inwestowania jedyne co łatwo nam przyjdzie to nietrafione transakcje i strata pieniędzy – albo co gorsza inwestycja w podmiot, który nigdy nie istniał.

Od strony technicznej handel kryptowalutami wygląda podobnie do handlu na platformach tradingowych. Można się nim zajmować za pośrednictwem giełd kryptowalut – polskich i zagranicznych. Uczestnicy giełdy składają zlecenia określające cenę w walucie tradycyjnej (lub innej kryptowalucie) zakupu lub sprzedaży określonej kryptowaluty. W przypadku gdy sprzedawca i kupujący złożą identyczne zlecenie dochodzi do zawarcia transakcji i wymiany. Dodatkowo transakcje na giełdach kryptowalut wiążą się z opłatami w postaci prowizji dla platformy.

.

Sprawdź także...