MARKETING PODATKI

Planujesz wydać e-booka? To działaj! Niższy VAT na e-booki na początku 2019 roku!

Self-publishing to niesłabnąca na popularności wśród przedsiębiorców internetowych forma zarobkowania. Modę na self-publishing rozpoczął Michał Szafrański, znany bloger działający w sferze finansów osobistych, który w 2016 r. ogłosił, że w ciągu pierwszych 5 miesięcy sprzedaży swojej książki w ramach self-publishingu zarobił 1,65 mln złotych.

W ślad za sukcesem Michała postanowiło podążyć wielu blogerów, którzy posiadając wypracowane grono odbiorców w ramach swoich mediów społecznościowych postanowili wyjść do nich z nowym produktem, w ramach którego dzielą się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami z dziedziny, w której są ekspertami.

Self-publishing – czy to się opłaca?

Rentowność wypuszczenia publikacji w formie książki czy e-booka s szczególności w ramach self-publishingu zależy od ilości osób wchodzących w społeczność skupioną w ramach kanałów social media autora. Nakład finansowy związany z wydaniem książki powoduje, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem wśród twórców z małymi i średnimi społecznościami wydaje się być wydanie e-booka. Brak zainteresowania wśród czytelników nie narazi autora na bezpośrednie straty finansowe, możliwe przy przeszacowaniu wielkości nakładu zamówionego w drukarni.

VAT – książka a e-book

Zdecydowaną przewagą pod kątem finansowym książek nad e-bookami jest to, że na książki nałożona jest stawka VAT 5%W przypadków e-booków VAT wynosi 23%.

Dlaczego stawka 23% VAT na e-booki?

Wśród twórców, którzy zgłosili się do mnie o pomoc przy wydaniu e-booka podstawowym pytaniem było: dlaczego jest tak wysoki VAT na e-booki, a niski na książki, skoro de facto to ten sam produkt. Taki stan rzeczy zdecydowanie wydaje się być bez sensu. Dodatkowo spowalnia rozwój rynków e-booków w Polsce, bowiem za wysoką stawką VAT idzie wysoka cena e-booków. Z moich obserwacji publikacje w formie książkowej i w formie e-booka są dostępne w praktycznie tej samej cenie. Ceny zaś budzą niezrozumienie wśród czytelników, którzy – w większości nie interesując się stawkami VAT – uważają, że skoro nie ma kosztu związanego z publikacją książki, prowizją księgarni i wysyłką, e-booki powinny być znacznie tańsze od książek tradycyjnych.

Dotychczas nie było  możliwości zrównania stawki VAT na książki i e-booki ze względu na przepisy unijne, zabraniające państwom członkowskim stosowania obniżonych stawek VAT do usług elektronicznych. Może to brzmieć absurdalne, ale zgodnie z prawem Unii Europejskiej e-book stanowi usługę elektroniczną.

Kiedy obniżenie VAT na e-booki w 2019 roku?

Zmiany w stawce VAT na e-booki w 2019 r. przyniesie nowa dyrektywa RADY (UE) 2018/1713 z dnia 6 listopada 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do stawek podatku od wartości dodanej stosowanego do książek, gazet i czasopismktóra umożliwia zrównanie stawki VAT na e-booki i książki tradycyjne.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obniżenia VAT na e-booki możemy się się spodziewać już na początku 2019 r. Jeżeli okaże się to w prawdą, jest to świetna wiadomość dla osób działających w sferze motywacyjnej, fitness, dietetycznej i sferze zmian w ogóle, czyli tematyce bardzo bliskiej postanowieniom noworocznym.

Entuzjazm Ministerstwa Finansów co do wprowadzenia zmian stawki VAT na e-booki niewątpliwie cieszy. Należy jednak wiedzieć, że zmiana prawa na poziomie Unii nie polega na wprowadzaniu niższej stawki VAT na e-booki przez Unię, lecz na możliwości zastosowania przez państwo stawki VAT na e-booki niższej niż podstawowa stawka VAT obowiązująca w danym kraju. Obowiązująca w Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23%, co niestety czyni ją jedną z najwyższych w Europie. Fakt, że Ministerstwo Finansów twierdzi, że od lat optowało za obniżeniem VAT na e-booki, w kontekście tego, że mimo corocznych obietnic obniżenia podstawowej stawki VAT z 23% na 22% tej stawki nie zmienia, potwierdza, że przedsiębiorcy i twórcy nie są grupą, która może liczyć na zainteresowanie i wsparcie ze strony państwa.

Aktualizacja na 2019 r. – zmiana stawki vat na e-booki na 5%

Mimo, iż przepisy te miały wejść już 1 czerwca 2019 r. w końcu się doczekaliśmy! Zgodnie z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw stawka na e-booki od 1 listopada 2019 r. zmieni się z 23% na 5%, co stanowić będzie naprawdę znaczącą różnicę, bowiem zrówna to stawkę vat e-booków do stawki na książki. Całą ustawę można znaleźć tutaj, szczególnie zachęcam do lektury art. 8 ust. 1 pkt 3).

Sprawdź także...