Czym jest postępowanie upominawcze?
Postępowanie upominawcze to postępowanie odrębne w ramach postępowania cywilnego, które pozwala na szybsze niż w postępowaniu zwykłym dochodzenie roszczeń. Postępowanie upominawcze polega na rozstrzygnięciu sprawy powoda przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, bez przeprowadzenia rozprawy.
Pozew w postępowaniu upominawczym można złożyć właściwie w każdej sprawie o zapłatę, ale złożenie go nie zawsze skończy się wydaniem przez sąd nakazu zapłaty. Jeśli chcesz wiedzieć w jakich okolicznościach sprawy możesz złożyć pozew w postępowaniu upominawczym, jakie są wady i zalety postępowania upominawczego zajrzyj tutaj.
Pozew w postępowaniu upominawczym – wzór
Pozew w postępowaniu upominawczym powinien wskazywać:
1. oznaczenie sądu, do którego jest składany;
2. imiona i nazwiska albo nazwy stron i ich pełnomocników;
3. oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby oraz adresy stron i pełnomocników; w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do CEIGD zamiast adresu zamieszkania może być adres do korespondencji wpisany do CEIDG;
4. PESEL, NIP lub numer KRS powoda;
5. adres poczty elektronicznej powoda albo oświadczenie powoda, że nie posiada takiego adresu – w przypadku spraw gospodarczych;
6. rodzaj pisma – tj. POZEW O ZAPŁATĘ W POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM;
7. oznaczenie przedmiotu sporu;
8. dokładnie określone żądanie pozwu;
9. wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym;
10. wskazanie wartości przedmiotu sporu;
11. oznaczenie daty wymagalności roszczenia;
12. wskazanie faktów, na których powód opiera żądanie pozwu oraz wskazanie dowodów na ich poparcie;
13. informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a jeśli nie, wyjaśnienie dlaczego;
14. wymienienie załączników i ich załączenie, jeśli są wskazane w pozwie;
15. odpis pozwu i załączników;
16. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
17. dowód uiszczenia opłaty od pozwu, chyba że powód składa wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych lub już został zwolniony.
Pozew w postępowaniu upominawczym – opłata
Opłata od pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym wynosi tyle samo co w postępowaniu zwyczajnym, czyli 5% wartości przedmiotu sporu.
Pozew w postępowaniu upominawczym – termin
Przepisy nie narzucają sądom w jakim terminie należy rozpatrzeć pozew w postępowaniu upominawczym. Zwyczajowo termin ten wynosi 2-3 miesiące. Postępowanie o zapłatę w sądzie gospodarczym w trybie zwyczajnym (czyli z rozprawą) wynosi ok. 2 lata w pierwszej instancji instancji, z postępowaniem apelacyjnym łącznie 4 lata.
Pozew w postępowaniu upominawczym – i co dalej?
Pozew w postępowaniu upominawczym ma prowadzić do wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Dowiedz się co w sytuacji, gdy sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub gdy pozwany wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty.