MARKETING PRAWO AUTORSKIE

Prawo autorskie w internecie

Kwestia naruszenia praw autorskich w internecie jest problemem, z którym regularnie zgłaszają się do mnie twórcy, przedsiębiorcy z sektora e-commerce, freelancerzy i blogerzy. Mogłoby się wydawać, że na ten temat problemu piractwa w sieci, tego czym jest własność intelektualna i jaka ochrona przysługuje twórcy z tytułu naruszenia praw autorskich w internecie powiedziano już wszystko, do dziś wiele osób permanentnie narusza prawa autorskie, a sami uprawnieni wciąż nie wiedzą kiedy dokładnie przysługuje im ochrona z tytułu praw autorskich i jak z niej korzystać.

Prawo autorskie w internecie – kopiowanie wpisu z bloga, zdjęć, grafik, przeklejenie postu z facebooka…

… to najczęstsze zagadnienia, z którymi zwracają się do mnie przedsiębiorcy i twórcy działający w internecie w kontekście ochrony praw autorskich. Wielokrotnie sami wchodzą w polemikę z osobą dopuszczającą się kopiowania (jeżeli są w stanie zidentyfikować) i często dowiadują się, że zdaniem tej osoby jej działania są zgodne z prawem, bo np. podała źródło skopiowanych treści.

Z takim obrazem problemu zwykle zwracają się do mnie klienci.    Prawo autorskie w internecie

Jakie działania w internecie stanowią naruszenie praw autorskich, a które są w pełni legalne? Prawo autorskie w internecie

Pobieranie cudzych tekstów – w tym wpisów zamieszczonych na blogu, opisów produktów, zdjęć, grafik, muzyki i wszelkiej innej twórczości bez zgody jej autora jest nielegalne i wiąże się z szeregiem konsekwencji prawnych dla naruszającego. Zasadniczo taka zgoda polega na udzieleniu przez twórcę (właściciela praw autorskich) licencji odpłatnej lub nieodpłatnej – w zależności jaki cel kieruje udzielającego. Co ważne – twórca wcale nie ma obowiązku udzielić licencji, a brak zgody nie daje żadnej podstawy do samowolnego korzystania z cudzej twórczości.

Kolejna istotna kwestia w tym kontekście – skopiowane cudzego tekstu, grafiki, zdjęcia mimo podania źródła stanowi takie same naruszenie praw autorskich jak w przypadku jego niepodania. To jest permanentne błędne myślenie użytkowników internetu. Fakt, że mamy dostęp do wielu bezpłatnych treści nie oznacza, że możemy z nich korzystać w sposób dowolny.

Wiele osób kopiując cudzy tekst czy zdjęcie powołuje się na korzystania z prawa cytatu. W większości przypadków ich argumentacja jest błędna. Korzystanie z cudzej twórczości w ramach prawa cytatu odbywa się według określonych reguł.

Prawo cytatu – jak legalnie korzystać z cudzej twórczości?

Bezrefleksyjne skopiowanie cudzego tekstu w całości lub znacznej części nie stanowi korzystania z prawa cytatu i grozi szeregiem konsekwencji finansowych i karnych.

Ochrona praw autorskich w internecie  Prawo autorskie w internecie

Powodem dla którego nagminne naruszanie praw autorskich w internecie jest wciąż powszechne stanowi fakt, iż przeważająca większość twórców nie decyduje się na skierowanie sprawy do sądu, w obawie wysokich kosztów sądowych. Jest to akurat myślenie błędne, bowiem podjęcie kroków prawnych względem osób naruszających może stanowić dodatkowe źródło dochodu, a dodatkowo wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów procesu przez stronę przegrywającą.

Inną kwestią jest to że wielu twórców wciąż nie jest pewnych czy dane działanie narusza ich prawa autorskie i co im z tego tytułu przysługuje. W tej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu prawa autorskiego.

Jak bronić praw autorskich jeśli nie chcę iść do sądu?

Naruszono twoje prawa autorskie, ale nie chcesz kierować sprawy do sądu? Skorzystaj z mojego bezpłatnego wzoru do zaniechania naruszeń praw autorskich:

Ochrona praw autorskich – wezwanie do usunięcia naruszeń    Prawo autorskie w internecie

Chcesz pogłębić i uporządkować swoją wiedzę w kontekście praw autorskich? Zajrzyj do tych wpisów:

Naruszenie praw autorskich – odpowiedzialność, a brak świadomości naruszeń

Kiedy przysługuje ochrona w ramach prawa autorskiego?  Prawo autorskie w internecie

Odpowiedzialność karna i finansowa za naruszenie praw autorskich

Jak obliczyć zadośćuczynienie za naruszenie praw autorskich osobistych?

naruszenie praw autorskich. Prawo autorskie w internecie. naruszenie praw autorskich. Prawo autorskie w internecie. naruszenie praw autorskich. Prawo autorskie w internecie. naruszenie praw autorskich. naruszenie praw autorskich.

Sprawdź także...

  • Rita Krawczyk

    Dobry wpis. Przyda mi się na pewno. Ostatnio zastanawiałam się, czy mogę umieść w mojej książce zdjęcie, na którym jest logo firmy. Zdjęcie mojego autorstwa.

  • Femme Deborah

    Bardzo ważny wpis i ciekawa strona! Będę często tu zaglądać. Dla przedsiębiorcy to bardzo przydatne informacje

  • Izabela Wojtachnik

    Super informacje. Sądzę, że wiele osób boryka się z tym problemem.