BIZNES POSTĘPOWANIA SĄDOWE

Przerwanie biegu przedawnienia. Czy prawomocne wyroki przedawniają się?

klauzula wykonalnosci

Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Ostatnio pisałam o tym jakie są dokładnie skutki przedawnienia, w jakim terminie następuje przedawnienia, o konsekwencjach zrzeczenia się przedawnienia i możliwości umownej modyfikacji terminów przedawnienia.

Aby wiedzieć czy przedawnienie nastąpiło, poza datą od której liczy się upływ biegu przedawnienia oraz terminem przedawnienia dla różnych czynności prawnych należy wiedzieć, że w niektórych sytuacjach bieg przedawnienia ulega zawieszeniu, a w niektórych ulega zupełnemu przerwaniu.  Oznacza to, że przyjęcie, że upływ terminu przedawnienia dla określnej czynności da się z góry obliczyć nie zawsze będzie prawidłowy.

Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia?

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.

Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia następuje przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Ponadto, przerwanie biegu przedawnienia powoduje uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje także wszczęcie mediacji.

Po każdej z sytuacji powodujących przerwanie biegu przedawnienia, przedawnienie biegnie na nowo. Przerwanie biegu przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, nie powoduje, że przedawnienie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

Przedawnienie roszczeń stwierdzonych orzeczeniem sądu lub sądu polubownego

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia, przerwanie biegu przedawnienia

Sprawdź także...