Krótki przewodnik po szybkiej windykacji
Co zrobić gdy kontrahent nam nie płaci?

Towar wysłano, usługę wykonano, zaliczki nie było, a nawet jeśli to niewysoka, o zapłacie za całość z góry nie było mowy, bo klient od razu poszedłby do konkurencji albo twierdził, że nie ma jak zapłacić, ale za miesiąc będzie miał. To typowe problemy, które zgłaszają nam Klienci, poszukujący pomocy przy odzyskaniu zapłaty należnej im za wykonaną pracę.

1. Windykacja polubowna

Na początek – zadzwoń, zapytaj, wyślij maila – w natłoku obowiązków klient mógł faktycznie zapomnieć, daj mu tydzień do dwóch maksymalnie. Nie pomogło…?

2. Wyślij wezwanie do zapłaty

Listem poleconym, pod rygorem wniesienia sprawy do sądu. Wiele firm tak stroni od wnoszenia spraw do sądu, że wysyła kilka wezwań, nawet nie zauważając kiedy sprawa się przedawni (o tym więcej poniżej). Jedno wezwanie z wyznaczonym terminem na zapłatę (maksymalnie dwóch tygodni od otrzymania wezwania) i w braku zapłaty należy podjąć stanowcze kroki.

Skorzystaj z bezpłatnego wzoru przygotowanego przez naszą kancelarię:

wzór wezwania do zapłaty.

3. Windykacja za pośrednictwem firmy windykacyjnej.

Zdecydowanie odradzamy – ta forma dochodzenia roszczeń zwykle wiąże się z tym, że firma windykacyjna pobiera prowizję od odzyskanej należności. Korzystając z usług firmy windykacyjnej musisz się pogodzić z tym, że na danym kontrakcie w ogóle nie zarobisz albo o wiele mniej niż chciałeś lub nawet dołożysz do niego koszty.

4. E-sąd

Najszybsza forma windykacji roszczeń. Pozew składa się drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej: https://www.e-sad.gov.pl/. Złożenie pozwu wymaga rejestracji i weryfikacji konta oraz uzyskania podpisu elektronicznego – trwa to około dwóch dni. Pozwy są rozpatrywane szybciej niż w postępowaniu zwykłym, a czas oczekiwania na wydanie nakazu zapłaty wynosi ok. 3 miesięcy. Ponadto opłata pozwu jest mniejsza niż w postępowaniu zwykłym bo wynosi 1,25%, a nie 5% wartości przedmiotu sporu (co prawa sąd i tak zasądzi na naszą rzecz wysokość opłaty od pozwanego w nakazie zapłaty, niemniej przez kilka miesięcy opłata czekałaby na zwrot).

Korzystając z pomocy profesjonalnego adwokata, sąd zasądza na jego rzecz koszty zastępstwa procesowego, ale nie z twojej należności, lecz od pozwanego – dlatego ta forma windykacji jest bardziej opłacalna od korzystania z usług firm windykacyjnych.

5. Klient nie płaci – wspaniale! Odsetki, odsetki, odsetki…

Niepłacący kontrahent to niejednokrotnie lepsza inwestycja niż dobra lokata. Na chwilę obecną ustawowe odsetki za opóźnienie wynoszą 7%, zaś odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych (tj. pomiędzy przedsiębiorcami) aż 9,5%! 

6. Przedawnienie roszczeń

Roszczenia się przedawniają! I nie na wniosek złożony do sądu czy za zgodą drugiej strony. Przedawniają się z mocy prawa. W przypadku roszczeń z tytułu sprzedaży czy umowy o dzieło termin ten jest stosunkowo krótki – wynosi raptem 2 lata!

Jesteś w sytuacji, że ktoś zalega ci z zapłatą i nie wiesz co z tym zrobić? Skontaktuj się z nami drogą mailową na adres kontakt@mecenasbiznesu.pl, pomożemy Ci przejść przez cały proces odzyskiwania należności.

 

  • A co sądzicie o notach księgowych wystawianych na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z dnia 8 marca 2013 r.? U mnie w firmie stosuje się taką praktykę, ale wiem że nie jest ona często spotykana. Jak myślicie dlaczego?

  • Bebe Talent

    Bardzo ważne wskazówki. Niestety problem z nieuczciwymi kontrahentami jest bardzo powszechny.